Church Officers

SESSION

CLERK: Molly Wagner
MODERATOR: Pastor

CLASS OF 2024

Susan Baker
Ernest Bulwinkle
Sarah Katherine Clark
Bonney Irwin
Amy Powell
Brandon Rice
Mark Scott

CLASS OF 2025

Patrick Jacobs
Tim Holston
Daniel McGough
Jodi Morvant
Kim Peterson
Patsy Torbert

CLASS OF 2026

Knox Boteler
Frank Dagley
Dale Hair
Barkley Shreve
Judy Stout

COMMITTEES OF THE SESSION (chaired by Elders)

Budget & Finance
Oversees the financial practices of the church, creates the annual budget, and ensures transparent and responsible care of donations to the church.
Amy Powell (Chair) Class of 2024
Allison Snelling
Andy Falls
Mac Otts
Ernest Bulwinkle
Sub-Committee: Capital Campaign: Harvie Jordan Class of 2023

Capital Needs
Assesses and make plans for continual improvements needed to our church facilities.

Christian Education
Plans and coordinates our many educational opportunities including the church nursery, children’s programs, Youth Group, Young Adult Bible Study, Sunday School for all ages, special classes, intergenerational events, and more. Read more about our Christian Education offerings.
Dale Hair (Chair) Class of 2023
Judy Weaver (Co-chair) Class of 2023
Molly Wagner (co-chair) Class of 2023
Anna Fulmer Duke
Dale Hair
Susan Abrams
Susan Tomlinson
Elisa Baldwin
Wes Baldwin
Lee Lagomarsino
Emma Powell
Michael Olivera

Facilities
Daniel McGough, (Chair) Class of 2025
Billy Wiik
Lawrene Hughey
Kathy Foutain
Frank Dagley

Health & Safety
Ensures that the church is equipped to care for the physical needs of our members (such as CPR training) and provides educational events related to matters of health.
Susan Baker (Co-chair) Class of 2024
Sarah Katherine Clark (Co-chair) Class of 2024

Personnel & Administration
Supports the church staff, guides any transitions of staff, and oversees the administrative operations of the church office.
Knox Boteler (Chair) Class of 2026
Hal Daugherty
Judy Weaver
Chad Brown
Royce Ray
Sue Martino
Mark Scott
Andy Falls

Plant Services
Oversees the property, takes care of the buildings, and organizes monthly church work projects.

Religious Arts
Fosters conversations around the intersection of spirituality through special events, guest speakers, and the annual Faith and the Arts Summer Sunday School Series.
Bonney Irwin (Chair) Class of 2024
Stphanie Jacobs
Patrick Jacobs
Amy Patterson
Weezie Taylor
Rand Sheets
Anna Fulmer Duke’
Jane Williamson

Stewardship
Encourages prayerful and responsible practices of generosity and giving among the church and celebrates the ways our donations of time, talents, and treasures are used.
Barkley Shreve, (Chair) Class of 2023

Welcoming & Belonging
Welcomes visitors and new members to the church and connects with every member to find ways for all to feel welcome.
Ernest Bulwinkle (Chair) Class of 2024
Judy Stout (Co-chair) Class of 2024
Cindy Campbell
Susan Schlichting
Jane Williams
Gayla Wiik
Sally Cobb

Worship
Organizes and oversees the patterns for Sunday morning worship including recruiting readers (liturgists) and volunteers to give children’s message. This committee helps organize other opportunities for worship beyond Sunday mornings.
Tim Holston (Co-chair) Class of 2025
Kim Peterson (Co-chair) Class of 2025
Ann Holston
Gordon Korb
Belinda Metzger
Nancy Adams
Brandon Rice
Trey Morvant
Jodi Morvant

DIACONATE

CLASS OF 2024

Lee Lagomarsino
Mary Katherine Martin
Michael Olivera
Kim Rice
Butch Tigner

CLASS OF 2025

Buddy Porter
Belinda Metzger
Judy Falls
Susan Tomlison
Fay Wright

CLASS OF 2026

Linda Madsen
Andrew Morvant
Fay Phillips
Melissa Root
Cindy Campbell

COMMITTEES OF THE DIACONATE (chaired by Deacons)

Communications

Designs and oversees the church’s website, Facebook page, printed newsletter, and other forms of communication.

Congregational Care

Ensures that the church is meeting the needs of members during difficult times in their lives through providing meals & transportation, delivering flowers and serving home communion, providing counseling (through Stephen Ministers), hosting receptions after funerals, and organizing the prayer list.
Belinda Metzger (Chair) Class of 2023
Marianna Parker (Co-chair) Class of 2023
Judy Falls (Co-chair) Class of 2025
Luann Rice
Jane Callahan
Marcia French
Kathy Fountain
Bobby McNeely
Sub-committee Outreach
Clair Hamlin (Chair)

Fellowship

Coordinate opportunities to form friendships with others in the church such as supper clubs, church-wide meals, game nights, Food Truck Fellowship events, Young Adult Fellowship, and more.
Susan Tomlinson (Chair) Class of 2025
Brenda Howell
Emily Thurston
Ernestine McElroy

Festival of Faith

Organizes and hosts our annual Festival of Faith (typically in the spring) which includes welcoming a nationally known speaker for a weekend of lectures and dispersing into our community participate in many local service projects.

Furnishings

Coordinates the aesthetic and welcoming feel of the church’s buildings.

Hospitality

Prepares and organizes meals for church-wide events.

Mission

Oversees and plans for the congregation’s outreach to the local community with a focus on “meeting basic needs of children in our local community.” Here’s what we’re doing.
Lee Lagomarsino (Chair)
Megan Rubio
Bill Harris
Don Fry
Ted Autterson
Susan Abrams
Carolyn Wikle
Vera Lynn Sheets
Buddy Porter

TRUSTEES:

TRUSTEES

Harvie Jordan, Bobby McNeely, Andy Falls